Koşullu Biçimlendirme


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
307 0 0 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Bu yazımızda sizlere Excelin Renkli Yüzü Koşullu Biçimlendirme hakkında detayları aktaracağız. Bu yazımızdan sonra Excel'e tutkunuzda bir tık daha artış olacağından eminiz :)

Koşullu Biçimlendirme, hücreleri veya veri aralıklarını ön plana çıkarmak için kullanılabilecek Excel'in renkli bir özelliğidir. Ön plana çıkarmak isteğiniz hücre veya veri aralıklarınıza, Koşullu Biçimlendirme ile çubuklar, renkler, simgeler ekleyebilirsiniz. Bu da, Excel'i görsel olarak güçlendirir ve dosyaların daha kolay okunmasını, analizlerin daha etkili olmasını sağlar. Koşullu Biçimlendirmede amaç, bir şarta bağlı olarak hücrenin ya da veri aralığının görünümünü değiştirmektir. Yani Koşullu Biçimlendirme'nin işlevsel hale gelmesi için bir şekilde tetiklenmesi gerekir diyebiliriz.

Örneğin, A1 hücresindeki değer, B1 hücresindeki değerden büyükse; C1 hücresindeki değerin rengi kırmızı olsun. Değilse, rengi varsayılan olarak ne ayarlanmışsa o olsun gibi.

Koşullu Biçimlendirme menüsünde karşımıza hazır olarak aşağıdaki seçenekler çıkmaktadır:

 • Hücre Vurgulama Kuralları
  • Büyüktür
  • Küçüktür
  • Arasında
  • Eşittir
  • İçerdiği Metin
  • Tarih
  • Yinelenen Değerler
  • Diğer Kurallar
 • İlk/Son Kuralları
  • İlk 10 Öğe
  • İlk %10
  • Son 10 Öğe
  • Son %10
  • Ortalamanın Üstünde
  • Ortalamanın Altında
  • Diğer Kurallar
 • Veri Çubukları
  • Gradyan Dolgusu
  • Düz Doldu
  • Diğer Kurallar
 • Renk Ölçekleri
  • Varsayılan Renkler
  • Diğer Kurallar
 • Simge Kümeleri
  • Yönler
  • Şekiller
  • Göstergeler
  • Derecelendirmeler
  • Diğer Kurallar
Koşullu Biçimlendirme ile, gerek üstteki hazır seçeneklerdeki diğer kurallar, gerek Excel formüllerini kullanma imkanı sayesinde, hayal edilemeyecek genişlikte bir kullanım, analiz yapma imkanı bulabiliriz.

Şimdi adım adım seçeneklerimizi inceleyelim:

Hücre Vurgulama Kuralları - Büyüktür


Bu özelliği kullanmak için, sayılarınızın olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Büyüktür seçiyoruz.

image-20200408195942-1.png

Üst resimde görmüş olduğumuz gibi, yazdığımız değerdeki veriden büyük olanları, istediğimiz hazır renklerde ya da en alttaki Özel Biçimde vurgulayabiliyoruz.

Hücre Vurgulama Kuralları - Küçüktür


Bu özelliği kullanmak için, sayılarınızın olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Küçüktür seçiyoruz.

image-20200408200042-2.png

Üst resimde görmüş olduğumuz gibi, yazdığımız değerdeki veriden küçük olanları, istediğimiz hazır renklerde ya da en alttaki Özel Biçimde vurgulayabiliyoruz.

Hücre Vurgulama Kuralları - Arasında


Bu özelliği kullanmak için, sayılarınızın olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Arasında seçiyoruz.

image-20200408200135-3.png

Üst resimde görmüş olduğumuz gibi, yazdığımız değerdeki verilerin arasında olanları, istediğimiz hazır renklerde ya da en alttaki Özel Biçimde vurgulayabiliyoruz.

Hücre Vurgulama Kuralları - Eşittir


Bu özelliği kullanmak için, sayılarınızın olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Eşittir seçiyoruz.

image-20200408200237-4.png

Üst resimde görmüş olduğumuz gibi, yazdığımız değerdeki veriye eşit olanı, istediğimiz hazır renklerde ya da en alttaki Özel Biçimde vurgulayabiliyoruz.

Hücre Vurgulama Kuralları - İçerdiği Metin


Bu özelliği kullanmak için, sayılarınızın olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> İçerdiği Metin seçiyoruz.

image-20200408200351-5.png

Üst resimde görmüş olduğumuz gibi, yazdığımız değerdeki veriyi içerenleri, istediğimiz hazır renklerde ya da en alttaki Özel Biçimde vurgulayabiliyoruz.

Hücre Vurgulama Kuralları - Tarih


Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> İçerdiği Metin seçiyoruz.

image-20200408200515-6.png

Üst resimde görmüş olduğumuz gibi, listeden seçtiğimiz tarih bilgisini içerenleri, istediğimiz hazır renklerde ya da en alttaki Özel Biçimde vurgulayabiliyoruz.

Hücre Vurgulama Kuralları - Yinelenen Değerler


Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Yinelenen değerler seçiyoruz.

image-20200408200533-7.png

Üst resimde görmüş olduğumuz gibi, listeden seçtiğimiz Yinelenen ya da Benzersiz bilgileri içerenleri, istediğimiz hazır renklerde ya da en alttaki Özel Biçimde vurgulayabiliyoruz.

İlk/Son Kuralları - İlk 10 Öğe


Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden İlk/Son Kuralları -> İlk 10 isimli Öğeyi seçiyoruz.

image-20200408200546-8.png

İlk/Son Kuralları - İlk %10

Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden İlk/Son Kuralları -> İlk %10 isimli Öğeyi seçiyoruz.

İlk/Son Kuralları - İlk %10

Üst resimde göreceğiniz üzere, değeri dilediğiniz gibi arttırabilir, listeden hazır bir biçim seçebilirsiniz.

İlk/Son Kuralları - Son 10 Öğe

Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Son 10 isimli Öğeyi seçiyoruz.

İlk/Son Kuralları - Son 10 Öğe

Üst resimde göreceğiniz üzere, değeri dilediğiniz gibi arttırabilir, listeden hazır bir biçim seçebilirsiniz.

İlk/Son Kuralları - Son %10

Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Son %10 isimli Öğeyi seçiyoruz.

İlk/Son Kuralları - Son %10

Üst resimde göreceğiniz üzere, değeri dilediğiniz gibi arttırabilir, listeden hazır bir biçim seçebilirsiniz.

İlk/Son Kuralları - Ortalamanın Üstünde

Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Ortalamanın Üstünde isimli Öğeyi seçiyoruz.

İlk/Son Kuralları - Ortalamanın Üstünde

Üst resimde göreceğiniz üzere, listeden hangi rengi seçerseniz ortalamanın üstünde kalan değerler listede seçtiğiniz renk ile renklendirilir.
Ortalama değeri Excel seçtiğiniz listeden otomatik olarak algılar.

İlk/Son Kuralları - Ortalamanın Altında

Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Ortalamanın Altında isimli Öğeyi seçiyoruz.

İlk/Son Kuralları - Ortalamanın Altında

Üst resimde göreceğiniz üzere, listeden hangi rengi seçerseniz ortalamanın altında kalan değerler listede seçtiğiniz renk ile renklendirilir.

Ortalama değeri Excel seçtiğiniz listeden otomatik olarak algılar.

Veri Çubukları - Grandyan Dolgusu

Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Veri Çubukları -> Gradyan Dolgusu isimli Öğeyi seçiyoruz.

Varsayılan olarak kullandığınız Ofis sürümüne bağlı olarak bazı renkler hazır olarak listemizde karşımıza çıkmaktadır.

Veri Çubukları - Grandyan Dolgusu

Görüntü Ofis 365 sürümü ile hazırlanmıştır. Kullandığınız Excel sürümünüze bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Veri Çubukları - Düz Dolgu

Bu özelliği kullanmak için, değerlerimizin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklıyoruz ve açılan listeden Veri Çubukları -> Düz Dolu isimli Öğeyi seçiyoruz.

Varsayılan olarak kullandığınız Ofis sürümüne bağlı olarak bazı renkler hazır olarak listemizde karşımıza çıkmaktadır.

Veri Çubukları - Düz Dolgu

Görüntü Ofis 365 sürümü ile hazırlanmıştır. Kullandığınız Excel sürümünüze bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Hem Gradyan Dolgu'da hem de Düz Dolgu'da Excel, listede bulunan rakamlara göre dolgunun ilerleme oranını kendisi hesaplamaktadır. Alt alta rakamlarınızın yer aldığı tüm tablolarınıza görsellik katmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Daha önce yorum yapılmamış!

YARARLI KISAYOLLAR
Kopyala Ctrl C
Hücreyi Araya Yerleştirme Shift Sürükle
Sayfayı Hızlı Çoğaltma Ctrl Sürükle
Excel'i Kapatma Alt F4
Hızlı Doldurma Ctrl E
Onbinlerce satırlık Excel hücrelerinizin tamamı seçiliylen ve seçim bozulmadan verilerinizin en alt kısmına, en üst kısmına, en sağ kısmına ya da en son kısmına kolayca gitmek için, sağ ve altta bulunan kaydırma çubuklarının üzerindeyken sağ tıklamanız ve ilgili alana gitmeyi seçmeniz yeterli olacaktır.

Bu Özellik Kullanılarak Hazırlanmış İçerikler
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
Son X Satırı Renklendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
Haftalık Gant Şeması Tablosu admin 14 Haziran 2020 dosya
Başka Sütuna Dayalı Koşullu Biçimlendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
DEV Excel Arşivi admin 17 Mart 2020 program
Tatil Günlerini Renklendirme admin 18 Haziran 2020 dosya
Birden Fazla Kritere Göre Koşullu Biçimlendirme admin 27 Haziran 2020 dosya
İzin Takip Çizelgesi Dashboard admin 01 Temmuz 2019 dosya
Listeye Yeni Eklenen Kayıtları Bulma ve Renklendirme admin 02 Mayıs 2020 dosya
Grafik üzerinde Dinamik Gösterge 52779 19 Mayıs 2020 dosya
Kişisel Verileri Koruma Kanunu Excel Şablonu admin 17 Mart 2020 program
Boş Hücreleri Renklendirme admin 23 Haziran 2020 dosya
Yaklaşan tarihlere göre simge kümeleri kullanımı admin 26 Ocak 2019 makale
Koşullu Biçimlendirme ile Puantaj Takip admin 18 Nisan 2020 dosya
Nota Göre Renklendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
Beşten Fazla Karakter Varsa İşaretlesin admin 07 Aralık 2016 dosya
Geçen Tarihleri Renklendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
Saatlik Gant Şeması Tablosu admin 23 Haziran 2020 dosya
Yıllık İzin Dönemini Aylara Bölme Omer_BARAN 24 Haziran 2020 dosya
İki Sütunda Yinelenen Değerleri Renklendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
Koşullu Biçimlendirme ile Gant Şeması admin 14 Haziran 2020 dosya
Hafta Sonuna Denk Gelen Gant Şeması admin 23 Haziran 2020 dosya
Formül Kullanarak KOŞULLU BİÇİMLENDİRME 52779 07 Nisan 2020 sorular
Personel İzin Takip Programı admin 21 Ocak 2020 dosya
Çakışan Tarihleri Renklendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
Hücredeki Para Simgesini Kullanmak admin 17 Nisan 2020 dosya
Grafik - Performans Takibi 52779 01 Haziran 2020 dosya
Grafiği RESİM olarak getirmek 52779 11 Temmuz 2020 dosya
Formülle Yıllık İzin Hakedişi Hesaplama admin 04 Temmuz 2020 dosya
Günlük Satış Rakamlarını Dashboard Haline Getirme admin 24 Temmuz 2020 dosya
Koşullu Biçimlendirme Özelliğinde Formül Kullanmanın İncelikleri admin 09 Haziran 2020 makale
Başka Hücreye Dayalı Koşullu Biçimlendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
En Küçük Üç Değeri Renklendirme admin 14 Haziran 2020 dosya
Yarım Gün Hesaplı İzin Kullanım Örneği admin 11 Temmuz 2020 dosya
İhbar Süresi Hesaplama Omer_BARAN 22 Mayıs 2020 dosya
Grafik - Nüfus (Yaş) Piramidi 52779 04 Haziran 2020 dosya
Benzersiz Değerleri Renklendirme admin 26 Nisan 2020 dosya
Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme admin 28 Haziran 2020 dosya
Benzersiz Adetleri ve Benzersizlerin Listelenmesi 52779 15 Temmuz 2020 dosya
Koşullu Biçimlendirme ile Performans Gösterimi 52779 06 Haziran 2020 dosya
Boş Sütunları Koşullu Biçimlendirme ile Renklendirme admin 24 Nisan 2020 dosya
Personel İzin Takip Programı Excel admin 05 Aralık 2019 dosya
SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi admin 17 Mart 2020 program
Gelir, Gider ve İşe Alma KPI Raporu feraz 14 Temmuz 2019 dosya
Veri Doğrulama - Açılır Liste 52779 16 Mayıs 2020 dosya
2020 Maaş Bütçesi Hesaplama admin 20 Eylül 2019 dosya
Takvim Şablon admin 11 Aralık 2019 dosya
Birden Fazla Tekrarlanan Verileri İşaretleme admin 05 Nisan 2020 dosya
Yıllık İzin Programı admin 17 Mart 2020 program
Etkileşimli Satış Grafiği admin 07 Temmuz 2020 dosya
SGK Hızlı Giriş admin 17 Mart 2020 program